Engelsiz TV

SENİN TELEVİZYONUN…

Yaşlanan erkekte tek sorun prostat değil…

3 min read

Yaşlanan erkeklerde sağlık açısından problemler görülüyor. Bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Tanfer Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci, “Yaşlanan erkekte tek sorun prostat değil.” dedi.

Andropoz ve prostat hastalıkları arasındaki ilişki hakkında açıklamalardan bulunan Tanfer Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci, “Her iki durumda yaşlanma ana etken. Yaşlanan erkeğin dönüşen hormon dengesi prostatın büyümesine yol açıyor. Bazı erkeklerde prostat kanserleşiyor. Diğerlerinde ise büyüyen prostat idrar yolunu tıkayıp idrar şikayetlerine yol açıyor. Bu iki durumu birlikte değerlendirmek gerekir. Çoğunlukla prostat hastalığı tedavi edilirken andropoz bulguları göz ardı ediliyor. Oysa bu iç içe geçmiş iki durum birlikte değerlendirilmelidir.” dedi.

Andropozun ne olduğu konusunda da görüşlerini dile getiren Deveci, “Yaşlanma ve serum testosteron (T) düzeyinde azalma ile birlikte oluşan bir dizi semptomun eşlik ettiği biyokimyasal bir sendromdur. Andropozun; erkek menapozu, erkek klimakteri, yaşlanan adamda androjen yetmezliği, yaşlanan adamda parsiyel androjen yetmezliği gibi çok sayıda eşanlamlı adları bulunmaktadır.

Andropoz erkeğin yaşam kalitesini etkilemesinin yanı sıra, çok sayıda organ sisteminde de (kas, kemik, bilinç ve glisemik kontrol) zararlı etkilere yol açmaktadır. Testosteron üretimi yaşlanan adamda giderek azalır.” dedi. Andropozun belirtilerini açıklayan Deveci, “Erkek T düzeyi 30 yaşından itibaren dekat (her 10 yılda 1) başına yüzde 10 azalır. Elli yaşın üzerini aşan erkek T düzeyinin yüzde 25’ini kaybetmiştir. Yetmiş yaşından sonra ise yüzde 50 oranında kayıp vardır.” dedi.

YAŞAM KALİTESİNİ ETKİLİYOR

Andropozun yaşam kalitesine olan etkilerini değerlendiren Deveci, “Erkeğin kendini eskisi gibi enerjik hissetmemesi, entellektüel aktivitede azalma, kas kitlesi ve direncinde azalma, cinsel isteksizlik, erektil disfonksiyon, göbek çevresinde yağlanma artışı, kemik mineral dansitesinde azalma, uyku bozuklukları, vücut kıllanmasında azalma, cilt değişiklikleri, depresif ruh hali, glisemik kontrolde azalma, insülin direncinde artış ve metabolik sendrom riskinde artış yaşam kalitesini etkileyen belirtilerden başlıcalarıdır.” dedi. 

ANDROPOZ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR

Tedavide kullanılan ilaçları açıklayan Deveci, “Andropoz tedavisinde amaç düşük T’u yerine koymaktır. Replasman ağızdan, kas içine, cilt altına yolla yapılabilir. Seçim hasta ve hekim tercihine göre belirlenebilir. Kısa etkili cilt üzerine sürülen form T’nun sirkadien ritmini yakaladığı için tercih edilmelidir. Günümüzde en çok kabul gören yöntem cilt üzerine sürülen (jel, flaster) formlardır.

Erkekte meme kanseri varlığında bu tedaviden kaçınılmalıdır.” dedi. İlaçların başarı tedavideki oranlarını da açıklayan Deveci, sözlerini şöyle bitirdi: “Uygun tanı ve T replasmanı ile birlikte yaşam kalitesinde artış, cinsel hayatın restorasyonu, bilişsel fonksiyonlarda düzelme, genel olarak iyi olma hali, glisemik kontrolde düzelme, kardiyovasküler riskte azalma gerçekleşmesi beklenmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir